Wprowadzanie informacji o materiale badawczym - histopatologia, cytologia i badania konsultacyjne

Wprowadzanie informacji o materiale badawczym - histopatologia, cytologia i badania konsultacyjne

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Ten artykuł jest częścią podręcznika użytkownika

 

 

Założenie karty badania histopatologicznego musi być poprzedzone wpisaniem danych pacjenta, lekarza zlecającego, Zozu i opcjonalnie Oddziału - przeczytaj artykuł "Wprowadzanie danych administracyjno - paszportowych"

 

Pierwszym etapem jest wypełnienie danych w zakładce nr 1 –>Skierowanie.

pierwsza strona

 

Zalecane jest wprowadzenie danych w następującej kolejności:

  1. Zmienić numer badania (możliwe tylko na etapie tworzenia nowego badania). Jeżeli funkcja nie zostanie użyta, system nada badaniu numer automatycznie zgodnie z zasadą "Pierwszy wolny po ostatnim zajętym", chyba że użytkownik używa tzw. pul numerów (czytaj artykuł).
  2. Wybrać z listy rozwijalnej filię zakładu (dotyczy zakładów które mają więcej niż jedno miejsce wykonywania badań - filie)
  3. Wprowadzić datę pobrania materiału oraz datę otrzymania. Aby przyspieszyć wprowadzanie dat, użyj przycisków na lewo od pola daty.
  4. Wprowadzić Numer pacjenta oraz Numer własny badania / numery preparatów
  5. Wprowadzić dane rozpoznania klinicznego. Aby przyspieszyć wprowadzanie danych, użyj słowników (czytaj artykuł).

 Podane kroki nie są obowiązkowe. Jeżeli użytkownik uzna, że wprowadzanie powyższych informacji nie jest konieczne w jego sytuacji - nie musi ich podawać.

 

  

Drugim etapem jest wypełnienie danych w zakładce nr 3 –>Pobrane wycinki.

pobrane wycini

 

1.Ikona Narząd pozwala wybrać jedną z czterch opcji: Dodaj narząd, Zmień narząd, Usuń narząd, Zmień grupę cenową. Trzy pierwsze warianty oscylują wokół dopasowania narządu natomiast czwarta opcja ustala cenę badania (wcześniej określoną w cenniku dla ZOZu)

 

narzad

2.Ikona ->Dodajkasetkę pozwala wybrać jeden z pięciu rodzajów testów: Histopatologia, Histochemiczne, Immunohistochemia, Konsultacje, śródoperacyjne. 

kasetka

Uwaga! gdy zachodzi potrzeba dodania testu do zapisanej już kasetki, należy za pomocą ikony 3.->Testy wybrać odpowiednią opcję z przypisaną juz do niej ceną.

4.Ikona ->CM, kliknięcie oznacza wybrany materiał jako "Cały Materiał puszczony"

5.Przy wszelkich ręcznych zmianach ceny badania (odbiegających od przypisanych do danego ZOZu) strefa ta umożliwia przeliczenie i zachowanie badania z indywidualnie ustaloną ceną oraz możliwość usunięcia badania z faktury i raportu. 

6.Ikona ->Historia modyfikacji, pozwala śledzić wszystkie czynności wykonane w ramach otwartej karty ekspertyzy.

Uwaga! Mechanizm wprowadzania badań cytologicznych jest taki sam jak w przypadku histopatologicznych z subtelną różnicą podczas wybierania testu przypisanego do wybranego narządu. W tym wypadku pojawia się sześć możliwości: Wymaz, BAC, BAC(złożona), Płyny-filtr milipore, Płyny-cytospin oraz Mocz.

testy cytologia

 

Po wykonaniu opisanych czynności kończymy zakładanie karty badania histpatologicznego klikając ikonę Zapisz lub Zapisz i zamknij

 

Czytaj nt wprowadzania wyników badania histopatologicznego i cytologicznego.

Klienci o Patomorfologu

pacjent-odczytuje-wyniki-przez-internet.png