Budowa systemu (opis techniczny)

Budowa systemu (opis techniczny)

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

System działa w oparciu o dwuwarstwową aplikację klient - serwer. Stosowanym serwerem jest Firebird, aktualnie w wersji 2.5. Dane składowane są w pliku bazy danych, którego poziom bezpieczeństwa zależy od poziomu bezpieczeństwa systemu operacyjnego Windows. Integralność danych zapewniona jest w sposób rozproszony (częściowo na poziomie bazy danych oraz na poziomie aplikacji).

Backup baz danych jest realizowany kosztem i staraniem Zleceniodawcy.

 

Aplikacja (GUI) napisana jest w Delphi i wykorzystuje komponenty firmy Devart do komunikacji z bazą danych.

Dostęp do danych od strony użytkownika realizowany jest przez protokół połączeniowy bazy danych. Użytkownicy łączą się z bazą danych podając nazwę użytkownika i hasło. Samo hasło jest przechowywane w bazie danych zakodowane nieodwracalnym algorytmem (hasło nie jest przechowywane w otwartej formie). Wymagania dotyczące siły hasła mogą być modyfikowane przez administratora.

Dostęp użytkownika do danych, zależy od ustalonej w systemie przynależności do ról, które z kolei maja przypisane uprawnienia do określonych procedur w systemie. (Uprawnienia poszczególnych ról mogą być modyfikowane przez administratora systemu.)

 

Modyfikacje danych wprowadzane przez użytkowników są logowane.

 

Wydawane aktualizacje aplikacji ładowane są na serwer aktualizacji i są pobierane przez aplikację w sposób półautomatyczny (system informuje użytkownika o konieczności przeprowadzenia aktualizacji). Aktualizacje bazy danych realizowane są przez dostęp zdalny (VPN).

 

Moduł WEB napisany jest w PHP i działa w środowisku IIS jako FastCGI. Moduł WEB jest zabezpieczony przed włamaniami typu SQL Injection. Moduł WEB może zostać zabezpieczony certyfikatem SSL serwera uniemożliwiającym podsłuchanie wysyłanych i odbieranych danych.

Klienci o Patomorfologu

pacjent-odczytuje-wyniki-przez-internet.png